Kitap Okumak İçin 10 Muhteşem Neden

kitap-okuma-aliskanligi

Türkiye’de maalesef hala kitap okuma oranı çok düşük bir seviyede. Okuyanlarımızın çoğu da neden okuduğunun bilincinde olmadan okuyor. Kitap okumak boş zaman değerlendirme aktivitesi olarak görülüyor. Halbuki kitap okumanın yemek yemek gibi hayatımızın bir parçası olması gerektiği bilincine varsak belki her şey çok farklı olur. Bu yazımızda neden kitap okumanın bu denli önemli olduğuna değineceğiz.

dreamworld-virtual-reality-matrix

  1. Okuduğunuz her kitap yeni bir dünya

Okunan her kitap bizi başka yerlere, başka kültürlere götürür. Bambaşka karakterle tanışır, birbirinden bağımsız birçok hayata tanıklık edebiliriz.  Özellikle empati yeteneğinin gelişmesinde çok büyük rol oynar. Kitap bizi karakterlerin bakış açısını, düşüncelerini duygularını gösterir. Ne kadar çok karakterle tanışırsak bakış açımız ve ufkumuz o kadar çok genişler.

beyin-1

  1. Beynimiz için faydalı

Kitap okumak beynimizin fiziksel olarak çalışmasını sağlar. Bir nevi beyin jimnastiğidir kitap okumak. Daha zeki olmak istemez misiniz? O zaman kitap okumaya devam edin.

Portrait of business colleagues having a discussion at the hallway

  1. Her ortamda söyleyecek söz olması

Okunan her kitapla birlikte kelime dağarcığımız da gelişir. Sadece kelimeler değil cümlelerde hayatımıza girer. Etkileyici cümleleri beynimiz kaydeder ve hiç fark etmezsiniz bir gün o söz ağzınızdan çıkıvermiş. Her ortam hakkında bilgi sahibi olmuşsunuz, bilgi sahibi olmanın yanında etkileyici cümleler ile ortamlarda dinlenen kişi olmuşsunuzdur.

book

  1. Monoton hayata ara

Hayatımız bir yerden sonra monoton bir şekilde devam edebilir. Özellikle kış ayları zamanınızın çoğunu evde geçirebilirsiniz.  Fakat okuduğunuz bir kitapla aslında farklı diyarlara yolculuk yapabilirsiniz. Kendiniz bir anda dünyanın öbür ucunda seyahat ederken bulabilirsiniz.

bbb

  1. İşinin uzmanı ol

İlgilendiğiniz alanlarda okuyacağınız kitaplar sizi o konuda uzman yapacaktır. Oturduğunuz yerden bir konu hakkında hiç edinemeyeceğiz kadar çok bilgi edinebilirsiniz. Bilgi dolaylı yoldan size para olarak da dönecektir unutmayın.

tumblr_nn5f28yPBC1t62338o1_500

  1. Stresi azaltır

Stresli ve yoğun bir günden sonra okuyacağınız bir şiir kitabı size huzur verecektir. Şiirlerin arasında kendinizi kaybeder farklı düşüncelere dalar ve rahatlarsınız. Stresiniz siz farkında olmadan azalır ve gider.

Kitap-Okumak-yararları

  1. Sıkılmaya son

Kitap okuma alışkanlığı olan bir insan hiç sıkılmaz. Sıkılmaya vakti olmaz. Otobüste, metroda, uçakta kitabınızın kapağını açarsınız ve yolculuğunuzun nasıl bittiğini hatırlamazsınız. Kitap bu tip sıkıcı yolculuklarda kurtarıcınızdır.

gecmisten-gunumuze-kitaptan-beyazperdeye-uyarlanmis-en-iyi-10-film_5

  1. Filmler hakkında önceden bilgi sahibi olursunuz

Hepimizin bildiği gibi çoğu film kitaplardan uyarlanır. Kitabını okuduğunuz bir filmi izlediğinizde ikisinin nasıl farklı duygu ve düşünce aktarımı yaptığını görürsünüz. Aslında kitap okurken her kişi kendi hayal dünyasında o kitabı yaşar ve senaryolaştırır. Fakat daha sonra bu kitaplar gerçekten profesyonel yönetmenler tarafından çekilince kendi hayal dünyanız ile o filmleri bile karşılaştırabilirsiniz. Siz bu filmler daha çekilmeden kendi filminizi çekmişsinizdir aslında.

a321e528-c9b1-42d8-aa3d-cbebcea8db2f

  1. Yalnızlık sizin için güzel bir hal alır

Yalnız kalmak çoğumuz için mutsuz edici bir durumdur. Fakat kitap okuma alışkanlığı olan birisi için tam tersidir. Yalnız kalmak kitap okumak için bir fırsattır. Kitap okuyabilmek için yalnız kalma ihtiyacı vardır. Yalnızlığın ne kadar kıymetli olduğunu en iyi kitap okuyanlar bilir. Sizin gizli dostlarınız raflarınızdadır. Onlarla buluşmak ve vakit geçirmek için can atarsınız.

hediyekitap-580x470

  1. Hediyeleriniz kitap olacak

Kitap okumayı sevenlere hediye almak çok kolaydır. Doğum günü, yılbaşı, özel günler onlar için en güzel hediye kitaptır ve bunu herkes bilir. Özel bir gün olmasa bile kitap gördüklerinde akla ilk gelen kişi eğer siz değilseniz kitap okumayı seven tanıdığınız olur ve o kitabı ona almak istersiniz. Bir kitabın onu ne kadar mutlu edebileceğini bilirsiniz. Kitap okumayı seviyorsanız, evinizde kendinize bir kitap köşesi oluşturabilirsiniz. Kitaba para harcamanıza bile gerek kalmayacaktır. İstediğinizin kitapların listesini tanıdıklarınızın bilmesine izin verin. Size o kitaplar hediye olarak gelecektir.

 

 

 

İlginizi Çekebilecekler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>