Kitap Okumak İçin 10 Muhteşem Neden

kitap-okuma-aliskanligi

Türkiye’de maalesef hala kitap okuma oranı çok düşük bir seviyede. Okuyanlarımızın çoğu da neden okuduğunun bilincinde olmadan okuyor. Kitap okumak boş zaman değerlendirme aktivitesi olarak görülüyor. Halbuki kitap okumanın yemek yemek gibi hayatımızın bir parçası olması gerektiği bilincine varsak belki her şey çok farklı olur. Bu yazımızda neden kitap okumanın bu denli önemli olduğuna değineceğiz.

dreamworld-virtual-reality-matrix

 1. Okuduğunuz her kitap yeni bir dünya

Okunan her kitap bizi başka yerlere, başka kültürlere götürür. Bambaşka karakterle tanışır, birbirinden bağımsız birçok hayata tanıklık edebiliriz.  Özellikle empati yeteneğinin gelişmesinde çok büyük rol oynar. Kitap bizi karakterlerin bakış açısını, düşüncelerini duygularını gösterir. Ne kadar çok karakterle tanışırsak bakış açımız ve ufkumuz o kadar çok genişler.

beyin-1

 1. Beynimiz için faydalı

Kitap okumak beynimizin fiziksel olarak çalışmasını sağlar. Bir nevi beyin jimnastiğidir kitap okumak. Daha zeki olmak istemez misiniz? O zaman kitap okumaya devam edin.

Portrait of business colleagues having a discussion at the hallway

 1. Her ortamda söyleyecek söz olması

Okunan her kitapla birlikte kelime dağarcığımız da gelişir. Sadece kelimeler değil cümlelerde hayatımıza girer. Etkileyici cümleleri beynimiz kaydeder ve hiç fark etmezsiniz bir gün o söz ağzınızdan çıkıvermiş. Her ortam hakkında bilgi sahibi olmuşsunuz, bilgi sahibi olmanın yanında etkileyici cümleler ile ortamlarda dinlenen kişi olmuşsunuzdur.

book

 1. Monoton hayata ara

Hayatımız bir yerden sonra monoton bir şekilde devam edebilir. Özellikle kış ayları zamanınızın çoğunu evde geçirebilirsiniz.  Fakat okuduğunuz bir kitapla aslında farklı diyarlara yolculuk yapabilirsiniz. Kendiniz bir anda dünyanın öbür ucunda seyahat ederken bulabilirsiniz.

bbb

 1. İşinin uzmanı ol

İlgilendiğiniz alanlarda okuyacağınız kitaplar sizi o konuda uzman yapacaktır. Oturduğunuz yerden bir konu hakkında hiç edinemeyeceğiz kadar çok bilgi edinebilirsiniz. Bilgi dolaylı yoldan size para olarak da dönecektir unutmayın.

tumblr_nn5f28yPBC1t62338o1_500

 1. Stresi azaltır

Stresli ve yoğun bir günden sonra okuyacağınız bir şiir kitabı size huzur verecektir. Şiirlerin arasında kendinizi kaybeder farklı düşüncelere dalar ve rahatlarsınız. Stresiniz siz farkında olmadan azalır ve gider.

Kitap-Okumak-yararları

 1. Sıkılmaya son

Kitap okuma alışkanlığı olan bir insan hiç sıkılmaz. Sıkılmaya vakti olmaz. Otobüste, metroda, uçakta kitabınızın kapağını açarsınız ve yolculuğunuzun nasıl bittiğini hatırlamazsınız. Kitap bu tip sıkıcı yolculuklarda kurtarıcınızdır.

gecmisten-gunumuze-kitaptan-beyazperdeye-uyarlanmis-en-iyi-10-film_5

 1. Filmler hakkında önceden bilgi sahibi olursunuz

Hepimizin bildiği gibi çoğu film kitaplardan uyarlanır. Kitabını okuduğunuz bir filmi izlediğinizde ikisinin nasıl farklı duygu ve düşünce aktarımı yaptığını görürsünüz. Aslında kitap okurken her kişi kendi hayal dünyasında o kitabı yaşar ve senaryolaştırır. Fakat daha sonra bu kitaplar gerçekten profesyonel yönetmenler tarafından çekilince kendi hayal dünyanız ile o filmleri bile karşılaştırabilirsiniz. Siz bu filmler daha çekilmeden kendi filminizi çekmişsinizdir aslında.

a321e528-c9b1-42d8-aa3d-cbebcea8db2f

 1. Yalnızlık sizin için güzel bir hal alır

Yalnız kalmak çoğumuz için mutsuz edici bir durumdur. Fakat kitap okuma alışkanlığı olan birisi için tam tersidir. Yalnız kalmak kitap okumak için bir fırsattır. Kitap okuyabilmek için yalnız kalma ihtiyacı vardır. Yalnızlığın ne kadar kıymetli olduğunu en iyi kitap okuyanlar bilir. Sizin gizli dostlarınız raflarınızdadır. Onlarla buluşmak ve vakit geçirmek için can atarsınız.

hediyekitap-580x470

 1. Hediyeleriniz kitap olacak

Kitap okumayı sevenlere hediye almak çok kolaydır. Doğum günü, yılbaşı, özel günler onlar için en güzel hediye kitaptır ve bunu herkes bilir. Özel bir gün olmasa bile kitap gördüklerinde akla ilk gelen kişi eğer siz değilseniz kitap okumayı seven tanıdığınız olur ve o kitabı ona almak istersiniz. Bir kitabın onu ne kadar mutlu edebileceğini bilirsiniz. Kitap okumayı seviyorsanız, evinizde kendinize bir kitap köşesi oluşturabilirsiniz. Kitaba para harcamanıza bile gerek kalmayacaktır. İstediğinizin kitapların listesini tanıdıklarınızın bilmesine izin verin. Size o kitaplar hediye olarak gelecektir.

 

 

 

Eğitimin Hayatımıza Kattığı 7 Önemli Şey

eğitim

Eğitim tüm ülkelerin en önem verdiği konulardan birdir. Bir ülkenin eğitim seviyesi ile o ülkenin gelişmişliği doğru orantılı olarak yorumlanır. Peki birey olarak baktığımız zaman bizim için neden bu kadar önemlidir. Neden eğitim seviyesi insanlar için önemlidir. Bunun bir çok nedeni vardır. Bunlardan en önemli 7 sebebi sizlerle paylaşacağız.

d v m hayat

1.Düzenli bir hayat

Eğer dünyanın size sunduğu güzellikleri daha verimli kullanmak istiyorsanız eğitim şart. Güzel ve kaliteli bir iş, unvan, saygı gibi pek çok şey eğitim ile birlikte gelmektedir. Eğitim bireyin kaliteli hayat yaşamasını sağlar.

eşitlik

2.Eşitlik

Dünyayı daha adaletli görmek istiyorsanız, herkesin eşit haklara sahip olmasını istiyorsanız eğitime ihtiyacınız var. Eğitim sosyal sınıflar ve cinsiyet arasında hali hazırda bulunan farklılıkları ortadan kaldırmak için en önemli araçtır.

bağımsızlık

3.Bağımsızlık

Eğitim güzel bir iş sağlamakla birlikte para kazanmanızı ve ailenizden veya başka birinden yardım beklemeden kendinize bakabilmenizi de sağlamış olur. Sadece maddi olarak özgür olmazsınız. Eğitimli bir kişi kendi fikirlerini üretir, kendi kararlarını kendisi verir. Başkalarına mecbur kalmaz.

sağlıklı-ve-mutlu-bir-yaşam

4.Sağlıklı ve uzun bir hayat

Eğitimli bir kişi ne yemesi ne içmesi gerektiğini bilir. Hangi yiyeceklerin onun sağlığına faydalı olduğunu, hangilerinin onun için doğru olduğunu öğrenir. Sağlıklı bir yaşam için yapılması gereken şeyleri hayatında uygulayabilir ve sağlıklı bir hayat sürebilir.

para

 1. Para

İyi eğitimli kişiler daha iyi maaşlı işler bulma konusunda hep bir adım öndedirler. Para her zaman her şey değildir. Ama çoğu zaman her şeydir özellikle de şuan yaşadığımız çağda.

hayallerini gerçeğe

6.Hayalleri gerçeğe dönüştürür

Hayallerini kurduğunuz çoğu şeye eğitiminizle yaklaşırsınız. Başarılı olmanın, iyi para kazanmanın, ünlü olmanın yolu eğitimden geçer. Eğitimli kişi saygı duyulan, hayatta önemli bir yere sahip olan kişidir. Hayallerinizin anahtarı eğitimdir.

With-11-Billion-People-Can-We-Have-a-Peaceful-World

 1. Güvenli ve huzurlu bir Dünya

Belki bir klişe gibi gelebilir ama dünyanın daha yaşanılabilir olması eğitimli kişilerin dünyayı yönetmesinden geçer. Eğitimli oldukça insanlar bilinçlenir, yapılması gereken şeyler savunulur. Eğer biz iyiliği ve doğruluğu savunmazsak kim savunur ki..

Aç Karna Su İçmenin Getireceği 5 Muhteşem Fayda

Su içmek başlı başına vücudumuzun düzeni için hayati bir ihtiyaçtır. Vücudumuzun yaklaşık %70’i sudan ibarettir. Bu da suyun bizim için neden bu kadar önemli olduğunu anlatır. Vücudumuzun su ihtiyacı yeteri kadar karşılanmadığı zaman kısa ve uzun vadeli birçok hastalık ortaya çıkabilir. Vücudumuzun düzgün bir şekilde çalışması ve hastalıklara karşı dirençli olması için uyandığımız andan itibaren su içmeye başlamalıyız. Uyanır uyanmaz aç karna içtiğimiz suyun bize farkında olmadığımız birçok yararı vardır. Bunlardan başlıca 5 tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

su içmek

 1. Vücudumuzda ki toksinlerden kurtulmamızı sağlar.

İçtiğimiz su bağırsaklarımızda hareketliliği sağlar. Gece boyunca vücudumuz kendini yenilemeye ve sistemlerimiz çalışmaya devam eder. Toksinler vücudumuzda birikir. Sabah uyanır uyanmaz içtiğimiz su bu toksinlerin vücudumuzu terk etmesini sağlayarak sağlıklı ve zinde olmamıza yardımcı olur. İçtiğimiz su kas hücrelerimizin üretimini arttırırken ve yeni kan hücrelerimizin oluşmasını da sağlar.

 

 1. Sağlıklı kilo kaybını destekler.

Sabah uyanır uyanmaz aç karna içtiğimiz su toksinleri atarken, sindirim sistemimizin de daha iyi çalışmasını da sağlar. İçtiğimiz su ile açlığımızı azalırken, iştahımızın ilk uyandığımız andaki kadar fazla olmadığını da görürüz. Bu da bizim aşırı yememizi sağlar ve kilo almak yerine, kilo vermemize yardımcı olur.

 

 1. Derimizi parlatır.

Evet, içtiğimiz su, özellikle aç karna içtiğimiz su yüzümüzün ve tenimizin renginin daha parlak olmasını sağlar. Yeterli su almayan kişilerde kırışıklıklar oluşur ve gözenekleri genişler. Su deride kan dolaşımını hızlandırır, aç karna içtiğimiz su normal zamandan daha da hızlı bir kan akışı sağlar bu da derimizin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Gün içinde içtiğimiz sular sayesinde de toksinlerden kurtulmaya devam ederiz, derimizin parlaklığı da atılan toksinlerle artış gösterir.

 

 1. Daha parlak ve sağlıklı saçlara sahip olursunuz.

Su vücudumuzda ki her dolaşım için önemlidir buna saçların gelişimi de dahildir. Yeteri kadar su içmediğimiz de saçlarımızda ki değişimi gözlemleyebiliriz. Daha sağlıksız uzayan belki de hiç uzamayan saçlarınız olur. Saç telleriniz daha çabuk kırılır ve zayıflar. Saçınızın sağlıklı uzaması için de günlük yeteri kadar su içmelisiniz. Bunun yanında sabah aç karna içilen su bu onarımı daha da hızlandırır.

 

 1. Bağışıklık Sisteminizi güçlendirir.

Sindirim sistemine olduğu kadar su içmek bağışıklık sistemimiz içinde oldukça önemlidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi sayesinde kolay kolay hasta olmazsınız. Vücudunuzun direnci artar mikroplarla daha kolay başa çıkarsınız.

 

2016’nın Spor Trendleri

koşu

KOŞU

Evet geçen sene başlayan ve yılın sonuna doğru her spor markasının maraton düzenlemesiyle devam eden koşu trendi , bu yılda devam ediyor. Bu işin en güzel yanı açık havada sporu ve disiplinli antremanı hayatımıza sokması oldu.

 

 

pilates

PİLATES

Son yıllarda olduğu gibi bu yılda pilates çok popüler. Pilates metodunun zihnin kaslar üzerindeki kullanımını desteklediği için Contrology (kontrol bilimi) olarak adlandırılır. Pilates bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir egzersiz programıdır.Nefes egzersizi teknikleri de yer almaktadır.

 

 

füzyün

FÜZYON DERSLERİ

Sporda füzyon terimi Piloxing, Core Füzyon Barre gibi sporları tanımlamak için kullanılıyor. Pilates, boks, zumba gibi farklı disiplinlerden gelen sporları bir araya getirerek vücuttaki bir çok bölgenin aynı anda çalışmasını sağlayan füzyon çalışmaları, bireysel olarak ya da gruplarla çalışmanıza olanak vererek aynı anda çok farklı sporların avantajlarından yararlanmanızı sağlıyor.Aynı anda farklı kas gruplarını çalıştırarak kısa sürede forma girmenizi sağlayacak olan füzyon dersleri, eğlenceli uygulamalarıyla fitness rutininize yeni bir tempo getirebilir.

 

 

dans

DANS

İçinizi kıpır kıpır edecek müzikleri, yüksek enerji gerektiren programı ve durmaksızın devam eden hareketli temposuyla dans çalışmaları, spor yaparken eğlenmeyi sevenlerin bir numaralı tercihlerinden. Özellikle kardiyovasküler çalışmalarda bulunmak isteyenler için dans antrenmanları, oldukça uygun bir seçenek.Ortalama bir Zumba çalışmasıyla tek bir antrenmanda 300 kalori yakmanız mümkün. Kalori yakımına ek olarak, baleden Hint danslarına, dans çalışmalarının tamamı tüm kas gruplarını çalıştırarak vücudunuzun şekillenmesine katkıda bulunuyor. Pure Barre, Zumba ya da Masala Bhangra da tercih edilebilir.

 

 

trekking

TREKKING

Açık havada spor yapmanın en büyük avantajlarından biri, normal spor salonlarına kıyasla 5 kalori daha fazla yakmanıza olanak veren, temiz hava ve farklı eğimlerdeki arazilerdir.
Tırmanıştan bisiklete, kanodan küreğe bir çok çeşidi bulunan açık hava sporları; kapalı alanlarda yapılan sporlara göre hem daha fazla eğlenmek hem de daha sağlıklı bir hayat tarzı benimsemek isteyenler için oldukça uygun bir seçenek.
 

yoga

YOGA

2016’da da popülerliğini koruyan bir diğer spor ise yogadır.  Yoga yeni bir spor türü değildir tarihi çok eskidir ve Hindistan’da ortaya çıkmıştır.  Yoga hem dışarıda temiz havada hem de havanın pek güzel gitmediği günlerde içeride de yapılabilecek bir spordur. Hem fiziksel hemde zihinsel olarak rahatlamanıza yardımcı olabilecek olan yoga her yaşa hitap eder. Bir kaç yoga seansı ile yoga öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Hayatınızı Kolaylaştıracak Güzellik Tüyoları

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Çoğumuz günlük yaşamımızda bizi kurtaracak pratik bilgilere ihtiyaç duyarız. Hem çok zahmet harcamayalım hem de işimiz hallolsun isteriz. Özellikle bu pratik bilgiler güzelliğimiz hakkındaysa hepimizin ilgisini çeker. Bu blog yazımız da sizlere zor anlarınızda kurtarıcınız olabilecek bilgileri paylaşacağız.

parfum-sikmak-ipuclari_orig

1.Parfümün uzun süre etkili olması için duşunuz bitince kurulandıktan hemen sonra               sıkın böylece vücudunuzdaki nem kokuyu hapsedecektir.

 

 

riml lens

 1. Kuruyan rimelinizi lens solüsyonuyla tekrar kullanın. Rimelinizin son kullanma tarihinin bitmediğine emin olun.

 

 

evde-tırnak-bakımı-nasıl-yapılır

 1. Eğer asetonunuz bittiyse eşit oranda kullanacağınız limon suyu ve sirke işinizi görecektir.

 

 

kirpik

 1. Kirpiklerinizi dolgunlaştırmak için vazelin kullanın.

 

 

kapatıcı

 1. Dibinden az kalan kapatıcınızı kullanmak için ısıtın. Sıcak suyun içinde 1 dakika bekletmeniz yeterli.

 

 

Buzlu-Su-ile-Oje-Çıkarma-3

 1. Ojelerinizin daha hızlı kurumasını istiyorsanız ellerinizi soğuk suyun altına tutun ya da buzlu su dolu bir kasenin içinde bekletin.

 

 

kas-modelleri

 1. Kaşlarınızın daha şekilli ve kavisli görünmesine yardımcı olmak için beyaz bir vurgulayıcı kullanın. Teninizden bir ya da iki ton açık renkte kullanabilirsiniz.

 

 

yeşil çay

 1. Gözlerinizin altındaki şişliklerden ve morluklardan en hızlı ve kolay şekilde kurtulmanın yollarından biri soğumuş yeşil çay poşetleri ile kompresi yapmak. 5 ve ya 6 dakika uygulamanız yeterli.

 

 

p and v

 1. Parfümünüzün daha uzun ömürlü olması için, parfümü sıkacağınız yere öncesinde bir miktar vazelin sürün.

 

 

nane

 1. Dudak parlatıcınızın içine az miktarda nane yağı karıştırarak dolgunlaştırıcı etki yapmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

göz

 1. Gözlerinizi ön plana çıkarmak için gözünüzün içine, beyaz veya açık renkli kalem çekmeyi deneyin.

 

 

FONDÖTEN BB CRREM 2

 1. Yanlışlıkla teninizden daha koyu bir fondöten aldıysanız üzülmeyin, içine bir miktar yüz nemlendiricisi karıştırarak renginin açılmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

dudak

 1. Daha dolgun görünen dudaklar için rujunuzu uygulamadan önce dudaklarınızın tam merkezine açık renkli kalem sürün.

 

ruj kapatıcı

 1. Parlak rujunuzu matlaştırmak için kullanmadan önce ucuna bir miktar kapatıcı sürebilirsiniz.

 

 

saç diş

 1. Saçınızı topladığınızda ortaya çıkan kısa saçlarınızı saç spreyi ve kullanmadığınız diş fırçası yardımıyla yatıştırın.

 

 

kırmzı ruj

 1. Solgun göründüğünüzde canlı renkli bir ruj bütün yüzünüzü aydınlatmaya yarayabilir. Kendinizi yorgun hissettiğiniz zamanlarda en iyi çözüm kırmızı ya da kiremit tonlarında bir ruj tercih etmek olacaktır.

 

 

spor-ve-sik-at-kuyrugu

 1. Çabuk yağlanan saça sahipseniz ya da yıkamaya vaktiniz yoksa her dönem moda olan sıkı bir at kuyruğu modeli sizin için kurtarıcı olabilir. Bu model birkaç gün yıkanmamış saçta daha iyi görünecektir.

 

 

orgu-sapka-modelleri9

 1. Şapkaların bıraktığı iz olmadan rahatlıkla şapka kullanabilirsiniz. Şapkayı takmadan önce saçınızı tam tersi yönde ayırıp şapkayı takarsanız şapkayı çıkardığınızda saçınızı eski haline getirip izi gizlemiş olursunuz.

 

 

pudranin-kullanim-alanlari

 1. Eğer dolgun kirpiklere sahip olmak istiyorsanız rimel uygulamadan önce bebek pudrası serpiştirin. Bu işlem kirpiklerinizin kabarmasını sağlayacak. Ardından rimeli uygulayınca kirpikleriniz daha dolgun görünecektir.

 

 

aydinlik-makyaj (5)

 1. Göz ve ten renginize göre doğru seçilmiş daha açık tonların gençleştirici özelliği vardır.

Aklımızdan Çıkarmamamız Gereken 9 Şey

1ac2b6a2c94cebd3530c51572f853bb6_1612eee

AKLIMIZDAN ÇIKARMAMAMIZ GEREKEN 9 ŞEY

 

past-life

1.GEÇMİŞİ DEĞİŞTİREMEYİZ

Evet bazen her ne kadar zor bir dönemden geçsek de geçmiş yaşandı ve bitti. Önemli olan şu an içinde bulunduğumuz andır. Bu durumda yapmamız gereken tek şey şu ana odaklanmaktır çünkü elimizdeki en değerli şey yaşadığımız andır ve geleceğimizi böyle şekillendiririz. Böylece geçmişe dönüp baktığımızda pişmanlık duyup, üzüleceğimiz şeyleri en aza indiririz. ŞU ANA ODAKLAN!

 

dusunceler

2.KAYGILARIN VE NEGATİF DÜŞÜNCELERİN BİZİ ELE GEÇİRMESİNE İZİN VERMEMELİYİZ

Kaygılarımız ve negatif düşünceler sadece düşünceler ve henüz yaşanmadı. Belki de yaşanması neredeyse imkansız şeyleri düşünüp yaşadığımız anı içinden çıkılmaz bir duruma düşürmek gereksizdir. Çünkü bir şeyi ne kadar düşünürsek o şeyin gerçekleşme olasılığını o kadar artırırız. Negatif düşüncelerin negatif olayları çağırdığını unutmayın. Evrene pozitif enerji yollayın. OLUMLU DÜŞÜN!

 

büyük-konuşmayla-ilgili-söz

3.BÜYÜK KONUŞMAK BÜYÜK HATALARA SEBEBİYET VERİR

Bu benim asla başıma gelmez diye düşündüğümüz ya da dediğimiz ne varsa bir gün bizimde başımıza gelebilir. Belki de başımıza gelme olasılığı olmayan olayları kendimiz başımıza gelmesini sağlamış olabiliriz çünkü bunu kendimiz çağırmışızdır. Bu hayatın neredeyse birinci kuralıdır. Her olay herkesin başına gelebilir. Hepimiz insanız hatalar yaparak tecrübe kazanırız. Hatta bazen bizim hata yapmamıza gerek kalmadan o olaylar gelir bir şekilde bizi bulur bunu asla unutmamalıyız. BÜYÜK KONUŞMA!

 

EGO

4.EGOMUZU DİNLEMEMELİYİZ

Hırsların sebebi egodur ve mutsuzluğun arkasında duran şey yine egomuzdur. Egomuz bizim zihinsel yansımamızdır. Egomuz zedelendiğinde bu bizi daha da hırslandırır ve sonradan yaptığımıza pişman olacağımız şeyleri yapmamıza sebebiyet verir. Öz benliğimizi keşfetmeli ve sezgimize güvenmeliyiz. Çünkü biliyoruz ki aslında hiç yapmak istemediğimiz şeyleri yapmamıza sebep olan hırslarımız çoğu zaman bizi mutsuz ediyor. EGONA YENİLME!

 

images

5.AMAÇLARIMIZIN PEŞİNDEN GİTMELİYİZ

Hayattaki amaçlarımız ve mutluluğumuz birbirini destekleyen iki önemli unsurdur. Eğer bir amacımız yoksa sadece ve sadece nefes alıp hayatta kalmaya çalışıyoruz demektir ki bu da mutsuzluğa sebep olur. Psikologların söylediğine göre bir amacı ne kadar kendimizin bir parçası olarak görürsek o şeye ulaşmamız o kadar kolaylaşır çünkü büyük bir enerji ile hayata geçirmeye çalışırız. Amaçlarımız uğruna fedekarlıklar yaparız, onlar için savaşırız. Amaçsız bir insan düşünülemez. AMAÇ BUL VE ASLA VAZGEÇME!

 

yenilik-zamani

6.YENİ BİR ŞEYLER DENEMELİYİZ

Yeni bir şeyler denemenin beyin dalgalarını uyardığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Araştırmalar gösteriyor ki  maceraya katılan, yeni deneyimler yaşayan ve rutinlerini değiştiren insanlar daha mutlu oluyor. Yenilikler beraberinde mutluluğu da getirir. Tabi ki illa safariye çıkın gibi bir yenilikten bahsetmiyoruz hayatınızda yapacağınız ufak değişiklikler ve yeniliklerle de bir anda ne kadar mutlu olduğunuzu kendiniz de görbilirsiniz. KEŞFET!

 

arkadaşlık1

7.İYİ ARKADAŞLAR EDİNMELİYİZ

Daha mutlu hissetmek için arkadaş çevremizi genişletmemiz gerekiyor. Araştırmalar gösteriyor ki iyi arkadaşa sahip olan insanlar, olmayanlara göre daha mutlular. Arkadaşlar hayatımızın vazgeçilmez birer parçasıdır. Özellikle ailesi yakında olmayan, ailesiyle yaşamayan kişiler için iyi arkadaşlıklar edinmek çok önemlidir. Hasta olduğunuzda size bir tabak çorba verebilecek kişileri hayatınızda tutun. İyi arkadaş demek aile demektir ve ailenin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek bile yok. ARKADAŞ BUL VE ONLARA VAKİT AYIR!

 

9_d

8.YARDIMSEVER OLMALIYIZ

Yapılan araştırmalara göre başkalarına yardım etmek bizi mutlu eder. Aslında düşündüğümüzde bunun ne kadar gerçek olduğunu biliriz. Çünkü bir insanın yüzündeki gülümsemenin sebebi olmak, değerine paha biçemeyeceğimiz bir şeydir. Bunun maddiyatla herhangi bir alakası yoktur çünkü sadece karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir engelliye yardım ederek bile onun yüzüne ufacık bir gülümseme yerleştirebiliriz. Unutmayalım ki aynı durumda bizde olabilirdik. YARDIMSEVER OL!

 

gulumsemek2

9.SIK SIK GÜLÜMSEMELİYİZ

Gülümsemek ve mutluymuş gibi davranmak gerçekten de daha mutlu hissetmemize sebep oluyor. Yani aslında çok kötü bir durumun içindeyken bile gülümsemek bir umuttur çünkü hiçbir şey için geç değil. Dudaklarımızı sadece hafifçe kıvırıp gülümsüyor gibi yapmak bile yardımcı olacaktır. GÜLÜMSEJ

İngilizceyi kolay bir şekilde öğrenmenin 5 Yolu

eng

İngilizce günümüzde artık hemen hemen herkesin aşina olduğu bir dil. En azından bir kelime bile olsa çocuğundan yaşlısına bilinen bir dil haline gelmiştir. İngilizce kariyerimiz için de oldukça önemli bir yere sahiptir. Okul dönemlerinden hatırladıklarımız iş hayatımızda bize pek de yardımcı olmaz. Yeni baştan bu işe başlamalı ve kendimizi geliştirmeliyiz. Peki ama nasıl? Çoğumuz kurslara ayıracak vaktimizin olmadığından şikayet ederiz. Zaman ayırıp kurslara gitsek bile yeteri kadar öğrenemediğimizi veya konuşamadığımızı düşünürüz. Öyleyse kendi kendimizi geliştirmeliyiz. Doğru yollardan kolay ve hızlı bir şekilde İngilizce öğrenebiliriz.

 

 1. Kararlı Olun.

İngilizceyi gerçekten öğrenmek istemeniz ve bu konuda azimli olmanız gerekmektedir. Neden öğrenmek istediğinizi belirlerseniz örneğin iş için, seyahat için, arkadaşlık kurmak için ve benzeri sebeplerden hangisi için öğrenmek istediğinizi belirlerseniz kararlı olmanız da o kadar kolaylaşacaktır. Bir amaç uğruna öğrenmek sizi motive edecektir. İngilizce öğrenmeye başladığınızda zaten ne kadar keyifli ve eğlenceli olduğunu göreceksiniz. Yeni bir şeyler öğrenmek ve uygulamak özellikle dil öğrenmek insana keyif verir.

 

 1. Emek verin.

Eğer bir işe emek vermezseniz asla başarılı olamazsınız. Bir dili öğrenmek de aynı şekildedir. İngilizce’yi düzgün ve doğru bir şekilde öğrenmek istiyorsanız emek verin. Günlük hayatınıza sokun. Yabancı filmleri ve dizileri dublajlı değil altyazılı izleyin.  Slow İngilizce müzikleri hayatınızın her anına dahil edin. Dinlemek çok önemlidir. Dinlediklerinizi anlamaya çalışın gerekirse şarkıların sözlerine bakıp dinleyin.  Bazen aynı şarkıyı bir çok defa dinleyin kelimeleri iyice ezberleyin. Anlamlarını bilin, şarkının ne anlattığını bilin. Yine filmleri de aynı şekilde birkaç izleyin. Beğendiğiniz cümleleri not edin ve tekrarlayın. Okunuşlarını taklit edin. İngilizce kitaplar alın okuyun.  Kendi kendinize konuşun. Emek vermeden bu iş olmaz.

 

 1. Konuşun.

Bir dili öğrenmenin en hızlı yolu konuşarak öğrenmekten geçer. Konuşmaktan çekinmeyin. Hatalar yapmaktan korkmayın, hata yaptığınızda kimse sizi ayıplamayacaktır. Ana dili olan kişiler bile konuşurken hata yaparlar. Hata yapmadan konuşmak için uzun uzun düşünmeyin. Hızlı cevaplar vermeye çalışın. İngilizce konuşabileceğiniz arkadaşlar edinebilirsiniz. Yabancı insanlarla tanışabilirsiniz, bu kişilerin İngiliz veya Amerikalı olması gerekmez. Anlaşabileceğiniz tek dilin İngilizce olması yeterlidir. Bu şekilde hata yapsanız bile çok daha normal gelecektir çünkü karşınızdaki kişinin de anadili İngilizce değildir ve o da hatalar yapacaktır. Grammer kurallarını bilmek ve onlara uyarak konuşmak istemekten vazgeçin, rahat olun. İmkanınız varsa yurtdışı seyahatlerinizi sıklaştırın. Bu şekilde İngilizcenizi kullanabilmeniz mecburi hale gelecektir. Konuşmak sizin için sıradanlaşacaktır.

 

 1. Ezber yapın.

Herkesin ezber yeteneği aynı değildir. Bütün kelimeleri cümle kalıplarını ezberlemek de mümkün değildir. Fakat belli başlı yapıları ezberleyebilirsiniz. Günlük hayatta kullanabileceğiniz ve size kolaylık sağlayacak, hızlı bir şekilde konuşmanıza yarayabilecek kalıpları ezberleyebilirsiniz. Önemli kelimeleri ve cümle yapılarını ezberleyerek başlayabilirsiniz. Zamanla kelime dağarcığınız gelişecektir. Öğrendiğiniz yeni kelimeleri not alabilir ve sonra tekrar edebilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlük yerine İngilizce-İngilizce sözlüklere geçiş yapabilirsiniz. Bu şekilde bir kelimeyi öğrenmeye çalışırken başka kelimeleri de öğrenebilirsiniz.

 

 1. Özel yöntemler keşfedin.

Herkesin öğrenme stili farklıdır. Belli başlı kuralların dışında kendinize özel öğrenme yöntemlerini keşfedip onları uygulayabilirsiniz. Örneğin bazıları dinleyerek öğrenebilirken, bazılarımızın dinlediklerini not etmesi ve daha sonra notlarına bakması gerekir. Dil öğrenirken not tutmak öğrendiklerini not etmek ve tekrar etmek oldukça önemlidir. Bazılarımızın görsel hafızası daha iyidir ve öğrendiği kelimeleri resimlerine bakarak aklında tutmak daha kolay gelecektir. Kelimeleri kafamızda canlandırabiliriz, örneğin sarı rengi için sarı bir araba hayal edebiliriz. Aynı anda beklide hem sarı hem de araba kelimesini öğrenebiliriz. Bu şekilde kafamızda kodlamalar bile yapabiliriz. İlgi alanlarınıza yönelik çalışmalarda yapabilirsiniz. Örneğin modadan hoşlanıyorsanız, İngilizce moda videoları izleyebilirsiniz, İngilizce moda dergileri okuyabilirsiniz. İlgi alanınız olduğunda daha zevkli bir hale gelecektir. Bazılarımız eğitimci biri olmadan kendi başımıza öğrenmek istemezken bazılarımız kendi başına öğrenmek isteyecektir. Bazı insanlar kurallı bir şekilde ilerlemek ister diğer şekilde kafasının karışacağını düşünür, bazıları ise daha serbest ve kurallardan arınmış bir şekilde bilenen yöntemlerden daha farklı bir şekilde ilerlemek ister. Bu nedenle kendimizi iyi tanımalı ne şekilde öğrenmenin bize kolaylık sağlayacağını bilmeli ve ona uygun şekilde ilerlemeliyiz.

Mutlu olmanın 7 Yolu

mutlu-olmak-oneri

İnsanlar mutluluğu yakalamak ve hiç kaybetmemek ister. Tabi hayat bu kadar basit değildir. Her insanın sorunları ve sıkıntıları olur ama önemli olan bu sıkıntılar karşısında bile mutlu olmayı başarabilmektir. Hayatımızda bazı ufak değişikliklerle mutluluğu yakalamak çok da zor değildir.

Dünya üzerinde yapılan birçok araştırma da mutluluğun formülünü bulma üzerinedir.  Bizde bu araştırmalardan derlediğimiz 10 formülü sizlerle paylaşacağız.

 1. Pozitif Olmak

Mutluluğu yakalamanın en önemli ve püf noktalarından biri pozitif olmaktır. Çoğumuz biliyoruz ki evrene pozitif enerji göndermek, güzel şeylerin başımıza gelmesine olanak sağlayabilir. Negatif enerjiden uzak durun, kötülüğü çağırmayın. Evren bir enerji bütünüdür. Pozitif olmak ve hayata pozitif yönlerinden bakmak size bir şey kaybettirmez ama çok şey kazandırır.

 

 1. Paylaşımcı olun

İnsanlara yardım etmek, elinizdekileri paylaşmak büyük etki yaratacaktır. Başkalarının mutluluğunun kaynağını olmak aslında dolaylı yoldan sizinde mutluluğunuzun kaynağı olacaktır. Sevdiklerinize hediyeler alın, süprizler yapın. Onların mutlu olmasını görmek sizi de mutlu edecektir. Sadece sevdiklerinize veya yakınlarınıza değil tanımadığınız insanlara da yardım edin. Kendiniz için bir şeyler almak asla bitmez birazda insanlar için bir şeyler alın onlara yardım edin.  Yapılan araştırmalar dünyada ki en mutlu insanların en büyük vericiler olan kişilerin olduğunu gösterir. Vakıflara bağışlar yapabilirsiniz. Araştırmalara katkıda bulunabilirsiniz, bir çocuğun okumasına katkıda bulunabilirsiniz. İnanın bağış yapmak, başkalarının hayatına katkıda bulunmak size mutluluğu getirecektir.

 

 1. Kendini Tanı

Öncelikle sizi mutlu edecek şeyleri bilmek, kendini iyi tanımak çok önemlidir. Genel olarak herkesin mutluluğunu sağlayabilecek şeylerin yanında kişinin kendini nasıl mutlu edeceğini bilmek de çok önemlidir. Sizi mutlu edecek kişiler, yerler çok önemlidir. Sizi mutlu edecek kişilerle görüşün, mutsuz eden, sorun yaratan kişilerden uzak durun. Sizi mutlu eden yerlere gidip vakit geçirin.

 

 1. Mutlu olduğunuz anları unutmayın

Her ne kadar her an mutlu olmak zor olsa da aklımıza sık sık mutlu olduğumuz anları getirerek de mutlu olabiliriz. Sizi üzen olayları unutup, mutlu eden olayları düşünün. Hayatınızda sizi mutlu eden şeyleri tutun. Mutlu olmanızı sağlayan şeylerin hayatınızda olduğu için sevinin, onları kaybetmemeye çalışın.

 

 1. Hedef Belirleyin

Kendinize hedef belirlemek ve onu elde etmek için uğraşmak, çabalamak ve sonunda da elde etmek sizi gerçekten çok mutlu edecektir. Bu herhangi bir şey olabilir, küçük veya büyük, maddi veya manevi bir şeyler olabilir. Önemli olan hayatta savaşacak elde etmek isteyecek bir şeylerinin olmasıdır. Herhangi bir şeyi başarmak, istediğin bir şeyi elde etmek, insanın geleceğine umutla bakmasını sağlar. Mutluluğun en önemli kaynaklarından biride amaçsız olmamaktır. Kişinin hayatta birçok amacı olmalı ve bu amaçlar için mücadele etmesi gerekmektedir.

 

 1. Uyuyun

Uyku düzeni hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Her gün en az 6 saat uyuyun. Yapılan araştırmalarda gösteriyor ki yeteri kadar uyumak insanı mutlu eden, enerjik olmasına yardım eden bir gereksinimdir. Uykusunu alamayan insan ertesi gün stresli ve moralsiz olur. Bunun sebebini belki uykuda aramaz ama sebebi büyük ihtimalle budur. Uykunuzu alın. Uyku her şeyin ilacıdır.

 

 1. Gülümseyin

İyi olaylara da kötü olaylara da gülümsemeyi öğrenin. Kötü olaylar bir gün geçecek ve mutlu olacaksın.  Charlie Chaplin’in bir lafı vardı ‘Hayat yakından bakıldığında trajedi, uzaktan bakıldığında komedidir.’. Evet sizde düşünün geçmişte sizi o an çok üzmüş olaylar şimdi düşündüğünüzde komik gelir. Zamanında kendinizi yıprattığınız, mutsuz olduğunuz olaylar şimdi arkadaşlarınıza anlatabildiğiniz komik olaylar halini alır. Bu nedenle olumsuz olaylar karşısında bile ilerde gülebileceğinizi düşünün.

Yoga Yaparken Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar

yoga

Yoga fiziksel ve ruhsal hareket gruplarının kullanılarak uygulandığı bir meditasyon yöntemidir. Yoga’nın tarihi antik Hindistan’a dayanmaktadır. Yoga’nın birçok tekniği ve yöntemi bulunmaktadır. Modern çağımızda yoga daha çok fiziksel egzersiz olarak görülmektedir. Stresten uzaklaştırması, vücut ağrılarımıza son vermesi ve bir takım kalp rahatsızlıklarına iyi gelmesi gibi etkenlerinden dolayı gün geçtikçe kullanımı artmaktadır. Fakat dikkat edilmeden yapılabilecek bazı hatalar yogayı riskli bir hale getirebilir.

 

 1. Kendi vücudunuzu tanıyın.

Her vücudun değişik yapısı ve esnekliği vardır. Bu nedenle yoga yaparken seçtiğimiz hareketlerin kendi vücudumuza uygun olup olmadığını ne kadar yapılmalı ne yapılmamalı iyi tespit edilmelidir. Vücudumuzu acıtacak, incitecek hareketlerden kaçınmalıyız. Yüzeysel olarak bildiğimiz yoga taktiklerini, bilinçsizce uygulamamalıyız. Kişinin rahatsızlığı var ise bunlara uygun hareketler belirlenmelidir. Kendimizi zorlamak daha iyi yaptığımız anlamına gelmez.

 

 1. Kıyaslama yapmayın.

Bir önceki maddede belirttiğimiz gibi her kişi kendine özgü vücut yapısına sahiptir. Bir grupla veya hocayla yaptığınız yogalarda onlar hareketi yapabiliyor ben yapamıyorum diye kendinizi zorlamayın. Eğer hareket canınızı acıtıyorsa dikkatli olun daha az versiyonuna geçiş yapın. Kendinizi hareketi yapacağım diye zorlamayın. Bu zorlayış vücudunuza hasar verebilir.

 

 1. Rahat kıyafetler tercih edin.

Yoga esnasında sizi rahatsız edebilecek her türlü kıyafetten ve aksesuardan kaçının. Yogada temel amaç ruhun ve bedenin huzur bulmasıdır. Bu nedenle dikkati dağıtacak, huzursuzluk veya rahatsızlık yaratabilecek kıyafetlerden kaçınılmalıdır.

 

 1. Yediklerinize dikkat edin.

Özellikle yoga yapmadan önce 2 saat herhangi bir şey yenmemelidir. Aç karna yoga yapmak en idealidir. Nefes egzersizleri için tok olmamak önemlidir. Yoga diyetinde daha vejeteryan yiyecekler tavsiye edilse de bu mecburi değildir. Fakat fazla baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı yediklerimizi sindirmeden yoga yapmamalıyız.

 

 1. Yoga matı edinin.

Her ne kadar yoga yaptığınız yerin pek önemi olmasa da açık hava nefes egzersizleriniz için yardımcı olacaktır. Fakat çok soğuk veya güneşin direk vurduğu bir yerden de kaçınılmalıdır. Gürültü veya rahatsız edici bir şey olmadığı sürece yoga çoğu yerde yapılabilir. Bunun yanında yoga yapacağınız zemin çok önemlidir. Yoga matı mutlaka edinin bu sizi zemindeki herhangi rahatsız edici unsurdan koruyacaktır. Yoga matı boyunuza uygun olmalıdır.

 

 

 

 

Yorgun Hissetmeden Erken Uyanmanın 6 Yolu

sabah

İdeal uyku süresi kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte genel olarak 5-9 saat arası uyku ideal olarak alınır. Fazla uyumakla erken kalkmak arasında pek bir bağlantı yoktur. Araştırmalar uykunun süresinden çok kalitesinin önemli olduğunu gösterir. Erken kalkmak çoğumuz için zorludur. Erken kalkmayı becerebilsek bile kendimizi yorgun ve halsiz hissederiz. Peki bunu nasıl daha kolay hale getirebiliriz? Bu yazımızda yorgun hissetmeden erken uyanabilmenin en kritik noktalarını sizlerle paylaşacağız.

1.Uyumadan önce kafeinli veya alkollü içecekler tüketmeyin, çikolata yemeyin.

Uyku belli bir döngü içerisinde gerçekleşir. Uykunun da adımları vardır. En önemli süreç ilk 4 saat içerisindedir. Bunun nedeni 4 saat sonunda derin uykuya geçmemizdir. Bu süreç çok önemlidir. İlk 4 saat içerisinde uykumuz bölünürse sabah uyandığımızda kendimizi yorgun hissederiz.

Uyumadan önce tükettiğimiz bazı içecekler ve yiyecekler sindirim sistemimizi rahatsız edeceğinden dolayı ilk 4 saatlik uykumuzu da bölebilir.  Kahve, kırmızı şarap, sütlü çikolata gibi belli başlı ürünler sindirim sistemimizde düzensizliğe yol açabilir. Özellikle akşam yemeğinden sonra bu tip ürünleri tüketmemek gerekir. Eğer bu mümkün değilse en azından uyumamıza yakın tüketmeyelim.

2.Uyumak için yatağınıza gitmeden önce tuvalete gidin.

Çoğumuz televizyon izlerken veya kitap okurken uyuyakalırız. Bu durum uyku kalitemiz açısından iyi değildir. Hepimiz gece uyanıp tuvalete gittiğimizi hatırlarız. Çünkü uyurken de sindirim sistemimiz yavaşta olsa çalışmaya devam eder. Bu nedenle uyumadan önce yataktan çıkmak zor gelse de tuvalete gitmenizi tavsiye ediyoruz. Böylelikle derin uykuya geçmeden önceki süreçte uykunuz bölünmez ve kaliteli bir şekilde uyursunuz.

3.Odanızın Feng Shui’nin temel kurallarına uymasına dikkat edin.

Feng Shui herkesin önemsediği bir inanç değildir, Batı’nın değerlerini ve mantığını temel alan bir Çin sanatıdır. Feng Shui’nin belli başlı temel kurallarını odanıza uyarladığınızda dinlenmiş bir şekilde, enerjik olarak uyanacağınızı göreceksiniz.

Eşyalarınızın yerlerinde yapacağınız küçük değişiklerle sizde enerjiyi yakalayabilirsiniz. Örneğin yatağınızın kapıya göre pozisyonu önem taşır. Yattığınız yerden kapınızı görmeniz önemlidir. Kapı açıldığı zaman bunu hissedebilirsiniz. Böylece uyuma anında kendinizi daha güvende hisseder ve daha rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Odanızın rengi de rahat bir uyku için önemlidir. Renklerin psikolojik olarak üzerimizde etki bıraktığını biliyoruz. Renklerin gücünü kullanarak odamızı da daha huzurlu sakin ve uyku için ideal bir oram haline dönüştürebiliriz. Uyuyacağımız oda için pastel mavi ve gölgeli yeşil renkleri önerilir. Bu renkler içimizde ki sakinliği tetikler, duygusal bir yoğunluk yaşamadan huzur bulmamıza yardımcı olur.

4.Sabahları uyanırken sizi mutlu edecek, heyecanlandıracak şeylere odaklanın.

Gece vücudumuzda ki kortizol seviyesinin artması ile bilinçaltımızda ki düşüncelerimizin ortaya çıkması sabahları gergin uyanmamıza neden olabilir. Fakat gerginlik ve stres bizi yorgun hissettirir. Bu nedenle uyanır uyanmaz sizi mutlu edecek şeyler düşünmenizde fayda vardır. Örneğin doğum günlerinde gün boyu ne kadar eğleneceğinizi, sizi yapılabilecek süprizleri düşünerek heyecanlanabilir ve yataktan enerjik olarak kalkabilirsiniz.

5.Sabah egzersizi programı yapın.

Sabah uyandıktan sonra yaptığınız egzersiz güne enerjik ve huzurlu başlamanızı sağlar. Egzersiz modunuzu yükseltir, yapacağınız işlere daha iyi odaklanmanızı sağlar.

Yaptığımız egzersizler örneğin yürüyüş, beynimiz kan dolaşımına endorfin salgılar. Salgılanan endorfin hormonu stresimizi, gerginliğimizi azaltır ve mutlu olmamıza yardımcı olur. Ayrıca sabahları yapılan egzersizler ertesi günlerde de enerjik hissetmemizi sağlar.

6.Uyanır uyanmaz bir bardak su için.

Kahvaltıdan önce güne bir bardak su ile başlamak metabolizmanızın çalışmasını hızlandıracaktır. Su hayati fonksiyonlarımız için çok önemlidir. Bir bardak su bile güne başlamanız için yeterlidir. Kendinizi daha uyanık ve zinde hissedeceksiniz.

Kahvaltınız ile birlikte sıcak içecekler tercih edebilirsiniz fakat her gün kahve içmeyi alışkanlık haline getirmeyin. Kahvenin uyandırıcı etkisi olsa da bilim sürekli alınan kafeine bünyenin alışacağını ve eski etkisini yitireceğini kanıtlamıştır. Bu nedenle kahveyi kendinizi yorgun hissettiğinde çay veya meyve yerine tüketin fakat her gün olmamak kaydı ile.